The Ancestor List
"Remembrance We Stand Upon The Shoulders Of Giants" ...
Just some of the icons who have passed on in the last 10 years:
 
 
The following are just some of the more than 17,000 Elders in various traditions that have died in the last 10 years or so in Trinidad and Tobago. This is a list of Master Elder culture-bearers.

NAPA was conceived and fought for since the 1960s by local artists so that the Legacy and lives of people like the following could be honoured, documented, analysed and their specialized skills coded and passed on. However the entire process of an indigenous NAPA curriculum was discarded after the firing of Pat Bishop in 2008. The Manning version of NAPA is not concerned with local culture. Now NAPA is mostly concerned with European Classical traditions to service the Honourable PM’s symphonic orchestra. The local content of the curriculum is marginal and were concessions given to artists only after major mis-steps by government and the UTT administration enabled us leverage.

Whilst foreign classical professors have been individually paid hundreds of thousands of dollars and been gifted cars and houses for the last couple of years, most of the people on this list have died in abject poverty longing to pass on their gifts, skills and knowledge in a structured environment. That is our national shame. The tragedy of NAPA is its failure to understand that it is these people on this list who should have been the centre of its programmes.

As a country we do not have much time left with our Golden Age generation. We at the Artist Coalition of Trinidad and Tobago are making yet another call for the Honourable Prime Minister, the Minister of Culture, the Minister of Science and Technology, the head of the UTT Professor Ken Julien and the Acting-Principal Mr. Scott Hilton-Clarke to meet with cultural stakeholders to craft a way forward for the Academy and NAPA. We are also calling them to indigenize the curriculum and implement the 2 programmes PROJECT MEMORY and THE GUILD OF MASTERS which were crafted to rescue the Memory and skills of Golden Age Masters before it is too late:

MAY THEY REST IN GLORIOUS PEACE!!!
 
CALYPSO
Ras Shorty I (maestro, soca pioneer), Lord Kitchener (the grandmaster), The Merchant (protean composer), Roaring Lion (kaiso pioneer), Supreme Happiness (calypsonian), Zandolee (king of smut), Roland Gordon (judge of Soca Monarch, musician), Puppet Master (humorous calypsonian), Mystic Prowler (humorous calypsonian), Boyie Mitchell (arranger, calypsonian), Viper (calypsonian), Almanac (blind calypsonian), Big B (extempo singer), Lord Pretender (pioneer Golden Age calypsonian, master of extempo), Lord Melody (sweet voiced calypsonian), The Mighty Terror (golden voiced calypsonian, Lord Blakie (silky humourous calypsonian) , Ruby Radix (back-up singer), The Mighty Duke (master kaisonian), Calypsonian Hawk ‘Andrew Heywood’ (Calypsonian), Mighty Lord Popo (calypsonian and original member of Alexander’s Ragtime Band), Beulah Lady B (Female calypsonian), Young Tiger ‘George Brown’ (Expatiate calypsonian), Mighty Panther (Kaisonian), Sir Lancelot (Pioneering American-based calypsonian appearing in TV and movies), Nap Hepburn (Calypsonian, musician), The Mighty Unknown (calypso song-writer),

MAS
Puggy the Midnight Robber (Traditional masman), Brian Honore (Midnight Robber & Traditional masman), Judy Chobola (friend of the mas), Judy Sanchez (mas spirit), Theresa Montano (minstrel pioneer traditional maswoman), Neville Hinds (mas man), Calvin Scantebury, Cito Velasquez (master wire bender), Theodore Eustace (3 time King of Carnival ‘Cockfight’ etc mas leader and designer). Edgar Wylie (the batman), Stanley Beguesse (master sailor dancer), Desmond Sobers ‘Jim Bill’ (genius traditional masman, best Fireman, Bookman), Michael Sherriff (Mas craftsman and cardboard sculptor extraordinaire), Alvin Bailey (Masman), Rolan Sands Pellitier (bass guitar, bass pan, mas designer), Diamond Jim Harding (footballer, best head mas sailor), Lion (Black Indian), Conrad Bonaparte (captain Casablanca, best Beast), Gilbert ‘Popeye’ Defreitas (champion roller-skater in the Caribbean, dance at Miramar, Fancy Sailor on skates), Kenneth ‘Golab’ Belgrove (played football for Green Lantern Giants, South classical Indian, Nathaniel ‘Natty’ (left with TASPO, from 29 POS, Fascinators, authentic Sailor), Rudolph Legall (South Trinidad noted for Clown costumes for over 50 years)

PAN
Armin Mohammed (bank manager, steelband leader and patron). Raymond Artie Shaw (Despers classical arranger), Bain Pacheco (steelband pioneer), Birdie Mannette (steelband pioneer), Ironman Bradshaw (ironman), Sonny James (Allstars pioneer), Andre Lolly Abbot (steelband pioneer), Anthony Lynch (pan arranger), Kelvin Dove (steelband pioneer), Eddy Odingi (panman, golf enthusiast), Dr. Rat (pan man, underworld character), Choy Aming (panman, promoter, etc), Ulric ‘Chick Mc Groo Springer’ (ping pong solo champion), Clive Bradley (pan arranger, Despers), Leroy Thomas (pan tuner, leader Moods Steel Orchestra), Nearlin Taitt (pannist, creator of reggae, guitarist), Henry ‘Patcheye’ Pachot (expert biscuit drummer), Dr. Fedo Blake (rootsman, panman, author of definitive book), Oscar Pile (panman), Zigilee (panman), Earl Rodney (panman), Lincoln Harding (panman , draughtsman), George Yates (early member of Despers), Sydney Gallup (first president of Pantrinabgo), Lincoln Noel (tuner), Jones (ex-president of the Steelband Association),

SOCA & BRASS
Anthony Prospect (police band leader), Hendrinson Boucaud (bandsman), Frankie Francis (pioneer band leader), Ellis Chow Lin On (band manager of Charlies Roots), Beltley ‘Watap’ Jack (band leader), Norman ‘Tex’ Williams (bandleader), Leo DeBlugt Douchie Brother (bandleader), Pete DeBlugt Douchie Brother (bandleader), Aldwyn Chongashing (Leading Jazz pianist and ballroom musician), Alfred Macdonald Clarke (Literary Figure), Cito ‘Sweeto’ Fermin (guitarist, bandleader extraordinaire), ShelShok (producer extraordinaire)

EAST INDIAN MUSICS & TRADITIONS
Sundar Popo (chutney pioneer), Slyvan Bharath (tassa Master), Sonny Mann (chutney and classical pioneer and crossover artist), Owen Ali (negro who danced Indian dance), Champa Davi (pioneer, most outstanding Indian dancer), John Mohan (took part in the historic Gulshan Bahar concert- first national East Indian concert in 1943), Harry Mahabiar (musician, studied Indian music in India and was instrumental in Mastana Bahar), Chandar Baly (accordion player from Nau Jawan), Joseph Sahi (played trap set in Indian orchestra), Basdeo Dindial (top classical singer), Cecil Fontrose (negro who sang East Indian music), Nayodeen Ackberali (top singer in the 50s and 60s, won the first film competition in 1961), Boyie Basdeo (chutney singer), Sampson Rodhay (classical singer), Aziz Khan (won 1964 song contest, one of the 1st 3 who won scholarships to go India), Ahamad Khan (part of the historic Gulshan Bahar group)

POP, ROCK & FUSION
Andre Tanker (fusion pioneer, Master Musician)

PARANG & FOLK
Pat Castagne (composer national anthem), Aubrey Adams (master folk impresario), Tito Lara (pioneer parang player), Mervyn Williams (music teacher and ethno-musiscologist)

RAPSO & HIP-HOP
Cheryl Byron (pioneer woman in Rapso, founder of Something Positive Performing Arts Troupe in Brooklyn)

AFRICAN DRUMS & TRADITIONS
Baba Sam Phills (Orisha Elder, drummer, bad john,) Mansa Musa (master drummer), Agba Akolejo Olufemi (formerly Robert Charles black Power advocate and Orisha elder), Mother Monica Baker (Spiritual Baptist/Orisha pioneer), Iyalorisha Melvina Rodney (pioneer Orisha priestess and former head of the Orisha Council of Elders), Agba Dambali (pan-Africanist), Mother Sutherland (Orisha priestess), Isaac ‘Sheppie’ Lindsay (African spiritualist), Shaba (Master African drummers), Babalosrisha Ijoye Clarence Ford "John Bull" (Former Chief Priest Orisha Religion/ Trinidad and Tobago and former head of the Orisha Council of Elders), Iyalorisha Valerie Stephenson Lee Chee "Iya Amoye" (Former Chief Priestess Orisha Religion/Trinidad and Tobago Marriage Officer/former head of the Orisha Council of Elders)

CHOIR & CLASSICAL MUSIC
Chesterton Ali (singer, actor), Johnson Chen Wing, Grace Abdool (Founder of the Music Festival), Agatha Albino (nee Abraham) (Matriarch of the Albino musical family), Lauderic Rex Caton (Introduced Great Britain to the electric guitar), Hollister Seecharan (vocalist)

WRITERS (Novelists, Poets, Journalists)
George John (master journalist), Wayne Brown (master journalist and poet), David Brewster (Sports Hall of Fame journalist, boxing scholar), Terry Joseph (culture journalist, cultural mover), Michael Gibbes (cricket journalist), Spotter (horse racing journalist), Undine Guissepie (educator and writer)

SCHOLARS & ACTIVISTS
Kwame Ture (global African liberation leader, coiner of Black Power), Syl Lowhar (scholar, humanist), Allan Harris (scholar), Lloyd Best (pioneer Caribbean Scholar), John La Rose (global liberation leader, publisher, Pan-Africanist), Frank Rampersard (economist), Winston Leonard (activist), Neville Mitchell (Pioneer economist), Frank Barsotti (pioneer civil servant, economist), JD Elder (historian, ethnographer, founder Tobago Heritage), Bishop Clyde Griffith (Canon Kwame Mohlabami- African revivalist of Anglican traditions)

VISUAL ARTS/PAINTING
Carlisle Chang (pioneer visual artist), Retchie Seeraram (restaurateur and artist), Boscoe Holder (pioneer painter, musician, dancer), Leo Glasgow (painter of light), Isaiah Boohoo (Master artist of colour and the East Indian experience), Holly Gayadeen (painter of the folk), Henry Salvatori (Painter), Ian Ali (Landscape painter, host of Rikki Tikki), Pat Chu Foon (pioneering painter/sculptor), Lisa Henry Chu Foon (visual artist), Leo Warner (genius sculptor) Vera Baney (internationally recognized sculptor), Judy De Souza (iconic art teacher and artist, environmentalist),

THEATRE & PERFORMERS
John Isaacs (pioneering young artist), Claude Reid (pioneer actor), Charles Applewhite (actor, director, activist), Flagman (patriot), Earl Warner (Caribbean director), Henk John (Caribbean director), Devindra Dookie (actor, director), Mairoon Ali (actress, teacher)

COMEDY
Stork St. Hill (master comedian),

DANCE
Beryl McBurnie (first lady of dance), Carlton Francis (senior folk dancer and choreographer), Carlton Francis (dance teacher, cultural officer, dance writer and historian), Julia Edwards (pioneer of Limbo)

TV & FILM
Roy Watts (local TV pioneer), Horace James (local TV pioneer), Carol Mora (Video Associates den mother), Jason Daly (TV host, presenter, promoter, champion of the Arts), Maurice Connor (blind pianist and accompanist to Hazel Ward)

ARCHITECTURE
Roger Turton (genius architect),

TECHNICIANS
George Williams (lighting pioneer)

FASHION
Peter Singh (designer)

ADVERTISING & GRAPHIC ARTS
Mr. Popplewell (Lonsdale)

PROMOTERS & PATRON OF THE ARTS
Ronnie Williams (politician, patron of the arts), Rudolph Williams (manager of Kaiso House), Kim Sabeeny (queenmaker), Tim Nafziger (publisher, manager, businessman, confidante) Claude Martineau (half of Spectacular Promotions)

DJs
DJ Lalo (sound technician, DJ)

Amazing survivors:
•Edmundo ROss- Master Latin band leader of Britain in the 50s and 60s- 100 years old
•Rudy ‘The Pharaoh’ Piggot-roots scholar
•Esau Millington- last of the 1st generation Midnight Robbers- 95 years old
 
 
Special Thanks to Rubadiri Victor who created the excerpt on The Ancesters





IE 6.0 or higher/Firefox/Chrome compatible. This site uses frames, if you do not see frames click here.
Page maintained by Roger James www.tntisland.com Copyright © 1996-2017 Last Revised: 06/01/2017